Jesteś w sekcji:   Strona główna  >  Poradniki  >  Poradnik budowlany  >  Budowa  >  Wykonanie izolacji  >  OCIEPLANIE ŚCIAN

Słowa kluczowe: budowa, izolacje, ocieplanie, ściany,

DrukujWykonanie izolacji


OCIEPLANIE ŚCIAN

Dobrze ocieplone ściany nie tylko ustrzegą nas przed zimnem wdzierającym się z zewnątrz, ale przede wszystkim zapobiegną wydostawaniu się ciepłego powietrza.

 

 

ULGA DLA PORTFELA
Rozpatrując kwestię ocieplania ścian można zauważyć, że zachodzi tu niemalże "reakcja łańcuchowa". Jeden element pięknie uzupełnia się z następnym. Powód, dla którego ociepla się ściany jest prosty, abyśmy latem nie umierali z gorąca, a zimą z zimna. Dzięki szczelnym ścianom w pomieszczeniu będzie panowała odpowiednia temperatura, a co za tym idzie zmniejszą się nasze rachunki za ogrzewanie, czy klimatyzację.

 

 

WSPÓŁCZYNNIK PRZENIKANIA
O tym, czy dany materiał będzie skutecznie ocieplał nasz dom decyduje tzw. współczynnik przenikania ciepła U, który różni się w zależności od rodzaju ścian. Umożliwia on obliczenie ciepła przenikającego przez przegrodę cieplną.

 

 

Interesujący nas parametr zmieniał się na przełomie dwóch dekad kilkakrotnie. Obecnie panujące przepisy wymagają, aby maksymalna wartość współczynnika dla ścian warstwowych (czyli posiadających już dodatkową izolację) wynosiła 0,30 W/(m2.K). Współczynnik dla ścian jednowarstwowych (bez ocieplenia) nie powinien przekraczać 0,50 W/(m2.K).
Do obliczenia przenikającego ciepła stosuje się następujący wzór:

 

Q = U . S . T 

 

 gdzie:
. Q - ilość przepływającego ciepła w jednostce czasu
. U - współczynnik przenikania ciepła,
. S - powierzchnia przegrody,
. T - różnica temperatur po obu stronach przegrody.

 

 

MATERIAŁY
Do ocieplania ścian zewnętrznych wciąż najchętniej stosuje się styropian i wełnę mineralną. Głównym wyznacznikiem jest stosunkowo niska cena obu produktów. Jednakże wełna mineralna ma cechę, którą bije rywala o przysłowiową "głowę". Mianowicie jest całkowicie niepalna. Dzięki temu dodatkowo zabezpiecza dom przed pożarem.

 

 

PREMIA TERMOMODERNIZCYJNA
Jest przyznawana przez państwo osobom, które (jak w tytule) zmodernizują swój dom zmniejszając roczne zapotrzebowanie na energię. Aby ubiegać się o tę premię należy przede wszystkim przygotować audyt energetyczny oraz zaciągnąć kredyt na termomodernizację. 25% kredytu spłaca państwo w chwili, gdy zaprezentowana w audycie modernizacja została zrealizowana, a okres spłaty nie przekroczył ustalonego terminu, czyli 10 lat.

 

 

Więcej informacji znaleźć można na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego, który zajmuje się przyznawaniem tych pożyczek.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj