Słowa kluczowe: beton, schody, tynk, wejście,

DrukujSchody i balustrady


SCHODY ZEWNĘTRZNE

 

Zewnętrzne schody prowadzące do wejścia do budynku oprócz tego, że pełnią funkcję dekoracyjną to przede wszystkim powinny być użytkowe. Oznacza to, że powinny być komfortowe i bezpieczne, a poza tym trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Ważnym czynnikiem każdych schodów jest stopień ich ścieralności. Zależy on od materiału z jakiego wykonane są schody, a im jest niższy tym schody mają większą trwałość.

 

Wymiary

Wygodne schody to takie, których wymiary są tak dopasowane, że odpowiadają długości stawianego przez człowieka kroku (60-65 cm). Zbliżone do ideału są schody, których wysokość wynosi ok. 18 cm, a szerokość stopnia ok. 27 cm. Odpowiednie wymiary i nachylenie biegu schodów sprawią, że bardzo wygodnie będzie się można po nich poruszać. Nie zawsze jednak można się zbliżyć do takich parametrów zwłaszcza, że to bryła budynku je narzuca. Dlatego nie raz trzeba będzie się kierować prostą zasadą: im stopnie wyższe, tym bardziej powinny być wąskie i na odwrót. Chodzi tutaj o zachowanie odpowiednich proporcji konstrukcji.

 

 

Materiały

Tradycyjnie przygotowuje się schody poprzez wykonanie warstwy betonowej, a następnie obudowanie jej klinkierem lub innym materiałem. Beton jest warstwą wewnętrzną, a klinkier, płytki ceramiczne lub kamień - zewnętrzną. Jako pokrycia możemy również użyć cegły klinkierowej, która jest materiałem wytrzymałym na ścieranie, mrozoodpornym i charakteryzuje się bardzo niską nasiąkliwością.

 

 

Wykonanie

Wykonywanie schodów od podstaw jest jednak metodą czasochłonną a obecne technologie pozwalają na zakup gotowych konstrukcji, wykonanych z prefabrykowanych systemów schodowych. Po dostarczeniu na plac budowy wystarczy je tylko dopasować. Dopasowanie poszczególnych elementów zajmuje godzinę, w zależności od tego jak wysokie są schody i ile stopni będą miały schody. Gotowe konstrukcje bez problemu dopasujemy do tynku lub klinkierowej elewacji. Dodatkową zaletą takich schodów jest więc ich estetyka. Poleca się je również do renowacji starych i zniszczonych schodów. Nakłada się je po prostu na stare konstrukcje. Na warstwę nośną należy nałożyć masywny rdzeń betonowy, oklejony wcześniej klinkierowymi płytkami elewacyjnymi. Cała praca również nie powinna trwać dłużej jak godzinę.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj